Guider
Svenska

Så betygsätter After Skype alternativ till Skype: metod och öppenhet

After Skype jämför appar som ersätter Skype för gratissamtal, video och samtal till telefonnummer. Jag betygsätter varje app av 10 mot fyra publicerade kriterier, hämtar varje pris, gräns och datum från officiella sidor med datumet då jag läste dem, och redovisar att webbplatsen ges ut med stöd från TwinPhone.

Senast granskad Tillbaka till Bästa alternativen till Skype

Vad jag skriver om

Skype lades ner den 5 maj 2025, och Microsoft flyttade användarna till Teams Free. Mina guider täcker det som Skype användes till: gratis röst- och videosamtal med andra appanvändare, gruppmöten, samtal till fasta och mobila nummer i andra länder och telefonnummer som andra kan ringa. Jag skriver i första hand för läsare i USA, med priser i amerikanska dollar; på den här svenska sidan är de omräknade till kronor.

Så betygsätter jag appar

Varje app får 0 till 10 poäng, i halva poäng, på 4 viktade kriterier. Betyget är den viktade summan, avrundad till en decimal, och ordningen på startsidan följer den.

KriteriumViktVad jag tittar på
Lämplighet för Skypes jobb35 %Skype gjorde fyra jobb: samtal och chatt mellan appar, samtal till fasta och mobila nummer, ett nummer som andra kunde ringa och samtal från en dator. Teams Free, som alla Skype-konton nu öppnas i, sköter redan samtal och chatt mellan appar, så de jobb som togs bort (samtal till telefonnummer och ett nummer) väger tyngre.
Kostnad och gratisnivå25 %Vad som är gratis och dess gränser, publicerade minut- eller abonnemangspriser som jag kunde verifiera, lägsta påfyllning och om krediten går ut. Priser som är gömda i en kalkylator får lägre poäng eftersom du inte kan kontrollera dem innan du betalar.
Räckvidd25 %Plattformar (iPhone, Android, Windows, Mac, Linux, webbläsare) och vem du kan nå: bara personer med samma app, eller alla telefoner.
Integritet och konto15 %End-to-end-kryptering som standard, och vad som krävs för att registrera sig (ett telefonnummer, en e-postadress eller ett befintligt konto).

Poäng per kriterium

#AppLämplighet för Skypes jobbKostnad och gratisnivåRäckviddIntegritet och kontoBetyg
1WhatsApp7,510,010,09,09,0
2TwinPhone9,07,59,07,08,3
3Microsoft Teams (free)8,09,58,56,08,2
4Signal6,010,07,59,57,9
5Google Meet6,59,58,57,07,8
6Viber8,57,08,06,07,6
7Zoom7,06,09,56,07,2
8Google Voice7,58,06,55,07,0
9Rebtel6,59,06,06,06,9
10Yolla6,08,57,05,56,8

Etiketterna följer betyget: 9,0 och högre är Utmärkt, 8,0 till 8,9 Mycket bra, 7,0 till 7,9 Bra och under 7,0 Godkänd. Betygen är min bedömning mot de här kriterierna, baserad på publicerade gränser och priser; jag har inte testat samtalskvaliteten. De är inte labbmätningar, stjärnbetyg från användare eller recensioner, och jag publicerar dem inte som recensionsmarkering för sökmotorer.

Så hämtar jag priser, gränser och datum

  • Bara officiella sidor. Priser och gränser kommer från varje leverantörs pris-, hjälp- eller prislistesidor; fakta om Skype kommer från Microsoft Support, Microsoft 365 Blog och Microsoft Learn.
  • Daterat. Varje källa listas med datumet då jag läste den. Den aktuella kontrollen gjordes 25 oktober 2026.
  • "—" betyder ej verifierat. När en leverantör döljer priser bakom en kalkylator (Google Voice, Viber Out, Talk360 och Zoom Phones utlandspriser i oktober 2026) lämnar jag cellen tom i stället för att gissa.
  • Motsägelser flaggas. Microsofts supportsida för Skype säger till exempel på ett ställe att data finns tillgänglig "till januari 2026" och anger på ett annat ställe 15 juni 2026 som sista dag för export; jag använder det senare datumet och skriver det.
  • Inga påhittade sociala bevis. Jag publicerar inga omdömen, användarsiffror eller recensioner som jag inte kan belägga med källa. Ikonerna på webbplatsen är generiska illustrationer, inte varumärkeslogotyper.

Sponsring och öppenhet

After Skype ges ut med stöd från TwinPhone, som ligger på plats 2 på den här webbplatsen, efter WhatsApp. Länkar till TwinPhone går till TwinPhones egen webbplats med spårningsparametrar så att TwinPhone kan se besök från den här webbplatsen. Länkar till alla andra appar går till appens officiella webbplats utan spårning. Betygen är redaktionella bedömningar mot mina publicerade kriterier, inte användarrecensioner eller labbtester.

TwinPhone ligger på plats 2, efter WhatsApp. Enligt mina kriterier får tjänsten högst poäng för lämplighet, eftersom den från vilken webbläsare som helst täcker de jobb som Teams Free tog bort (samtal till fasta och mobila nummer i 145+ länder och ett amerikanskt eller kanadensiskt nummer), och den tappar poäng på kostnad: det finns inga gratisminuter eller video, numren finns bara i USA och Kanada, och vissa rutter, som Filippinerna för 3,58 kr per minut, kostar mer än hos konkurrenterna. Inte knuten till Microsoft. Skype och Microsoft Teams är varumärken som tillhör Microsoft. Andra produktnamn är varumärken som tillhör respektive ägare; ikonerna på webbplatsen är generiska illustrationer, inte varumärkeslogotyper.

Uppdateringar och rättelser

Jag kontrollerar varje pris, gräns och datum varje kvartal, och tidigare om en leverantör ändrar sina abonnemang. Nästa fullständiga granskning är planerad till januari 2027. Datumet "Uppdaterad" på varje sida ändras bara efter en verklig omkontroll. Om du hittar ett fel, hör av dig till mig (Gladstone Walters); rättelser noteras på sidan med datum.

Mina guider

Gladstone Walters

Gladstone Walters

Redaktör, After Skype

Jag heter Gladstone Walters och bor i Storbritannien. Jag skriver och underhåller guiderna på After Skype. Varje pris, gräns och datum här kommer från leverantörens egna pris-, hjälp- eller prislistesidor; jag noterar vilken dag jag läste varje sida och sätter ett streck där jag inte kan verifiera en siffra. TwinPhone stöder den här webbplatsen, så jag bedömer tjänsten efter samma kriterier som alla andra appar och redovisar dess svagheter bredvid styrkorna.

Gladstone på Trustpilot (öppnas i en ny flik)

Granskad och uppdaterad · Nästa granskning: januari 2027 · · Metod