Poradniki
Polski

Jak After Skype ocenia alternatywy dla Skype: metodologia i ujawnienie współpracy

After Skype porównuje aplikacje, które zastępują Skype w darmowych rozmowach, wideo i połączeniach z numerami telefonów. Każdą aplikację oceniam w skali do 10 według czterech opublikowanych kryteriów, każdą cenę, limit i datę biorę z oficjalnych stron wraz z datą odczytu i informuję, że serwis powstaje przy wsparciu TwinPhone.

Ostatni przegląd: Powrót do najlepszych alternatyw dla Skype

O czym piszę

Skype wyłączono 5 maja 2025, a Microsoft przeniósł jego użytkowników do Teams Free. Moje poradniki dotyczą tego, do czego używano Skype: darmowych rozmów głosowych i wideo z użytkownikami innych aplikacji, spotkań grupowych, połączeń z numerami stacjonarnymi i komórkowymi w innych krajach oraz numerów telefonów, na które mogą dzwonić inni. Piszę przede wszystkim dla czytelników w USA, z cenami w dolarach amerykańskich; na tej polskiej stronie są one przeliczone na złote.

Jak oceniam aplikacje

Każda aplikacja dostaje od 0 do 10 punktów, z dokładnością do połowy punktu, w 4 ważonych kryteriach. Ocena to suma ważona zaokrąglona do jednego miejsca po przecinku, a kolejność na stronie głównej wynika z tej oceny.

KryteriumWagaCo sprawdzam
Dopasowanie do zadań Skype35%Skype pełnił cztery funkcje: rozmowy i czat między aplikacjami, połączenia z numerami stacjonarnymi i komórkowymi, numer, na który można było dzwonić, oraz dzwonienie z komputera. Teams Free, do którego trafia teraz każde konto Skype, obsługuje już rozmowy i czat między aplikacjami, więc porzucone zadania (połączenia z numerami telefonów i numer) liczą się bardziej.
Koszt i plan darmowy25%Co jest darmowe i z jakimi limitami, opublikowane ceny za minutę lub planów, które udało mi się zweryfikować, minimalne doładowanie i to, czy środki wygasają. Stawki ukryte w kalkulatorze dostają mniej punktów, bo nie da się ich sprawdzić przed zapłatą.
Zasięg25%Platformy (iPhone, Android, Windows, Mac, Linux, przeglądarka) oraz to, do kogo można się dodzwonić: tylko do osób z tą samą aplikacją czy na dowolny telefon.
Prywatność i konto15%Domyślne szyfrowanie end-to-end oraz wymagania przy rejestracji (numer telefonu, adres e-mail lub istniejące konto).

Oceny według kryteriów

#AplikacjaDopasowanie do zadań SkypeKoszt i plan darmowyZasięgPrywatność i kontoOcena
1WhatsApp7,510,010,09,09,0
2TwinPhone9,07,59,07,08,3
3Microsoft Teams (free)8,09,58,56,08,2
4Signal6,010,07,59,57,9
5Google Meet6,59,58,57,07,8
6Viber8,57,08,06,07,6
7Zoom7,06,09,56,07,2
8Google Voice7,58,06,55,07,0
9Rebtel6,59,06,06,06,9
10Yolla6,08,57,05,56,8

Etykiety wynikają z oceny: 9,0 i więcej to Doskonała, 8,0–8,9 Bardzo dobra, 7,0–7,9 Dobra, a poniżej 7,0 Przeciętna. Oceny to moja opinia według tych kryteriów, oparta na opublikowanych limitach i cenach; nie testowałem jakości połączeń. Nie są to pomiary laboratoryjne, gwiazdki od użytkowników ani recenzje i nie publikuję ich jako znaczników recenzji dla wyszukiwarek.

Skąd biorę ceny, limity i daty

  • Tylko oficjalne strony. Ceny i limity pochodzą z cenników, stron pomocy lub tabel stawek każdego dostawcy; fakty o Skype pochodzą z Microsoft Support, Microsoft 365 Blog i Microsoft Learn.
  • Z datą. Każde źródło jest podane z datą, w której je odczytałem. Obecną weryfikację przeprowadziłem 25 października 2026.
  • „—” oznacza brak weryfikacji. Gdy dostawca ukrywa stawki w kalkulatorze (Google Voice, Viber Out, Talk360 i stawki międzynarodowe Zoom Phone, stan na październik 2026), zostawiam komórkę pustą, zamiast zgadywać.
  • Sprzeczności zaznaczam. Przykładowo strona pomocy Microsoftu dotycząca Skype w jednym miejscu podaje, że dane są dostępne „do styczeń 2026”, a w innym wskazuje 15 czerwca 2026 jako termin eksportu; przyjmuję późniejszą datę i informuję o tym.
  • Bez wymyślonych dowodów społecznych. Nie publikuję referencji, liczby użytkowników ani opinii, których nie mogę poprzeć źródłem. Ikony w serwisie to ogólne ilustracje, a nie logotypy marek.

Sponsoring i ujawnienie współpracy

After Skype powstaje przy wsparciu TwinPhone, który zajmuje w tym serwisie 2. miejsce, za WhatsApp. Linki do TwinPhone prowadzą do jego własnej strony i zawierają parametry śledzące, dzięki którym TwinPhone widzi wizyty z tego serwisu. Linki do wszystkich pozostałych aplikacji prowadzą do ich oficjalnych stron, bez śledzenia. Oceny są redakcyjnymi ocenami według moich opublikowanych kryteriów, a nie opiniami użytkowników ani wynikami testów laboratoryjnych.

TwinPhone zajmuje 2. miejsce, za WhatsApp. Według moich kryteriów ma najwyższą notę za dopasowanie, bo z dowolnej przeglądarki przejmuje zadania, z których zrezygnował Teams Free (połączenia z numerami stacjonarnymi i komórkowymi w ponad 145 krajach oraz numer w USA lub Kanadzie), a traci punkty za koszty: nie ma darmowych minut ani wideo, numery są dostępne tylko w USA i Kanadzie, a niektóre kierunki, np. Filipiny za 1,41 zł za minutę, są droższe niż u konkurencji. Serwis niezwiązany z firmą Microsoft. Skype i Microsoft Teams są znakami towarowymi firmy Microsoft. Inne nazwy produktów są znakami towarowymi ich właścicieli; ikony w serwisie to ogólne ilustracje, a nie logotypy marek.

Aktualizacje i poprawki

Każdą cenę, limit i datę sprawdzam ponownie co kwartał, a wcześniej, gdy dostawca zmienia swoje plany. Następny pełny przegląd: styczeń 2027. Data „Zaktualizowano” na każdej stronie zmienia się tylko po rzeczywistej weryfikacji. Jeśli zauważysz błąd, napisz do mnie (Gladstone Walters); poprawki są odnotowywane na stronie wraz z datą.

Moje poradniki

Gladstone Walters

Gladstone Walters

Redaktor, After Skype

Nazywam się Gladstone Walters i mieszkam w Wielkiej Brytanii. Piszę i aktualizuję poradniki After Skype. Każda cena, limit i data pochodzi tu z cenników, stron pomocy lub tabel stawek samego dostawcy; zapisuję, którego dnia odczytałem każdą stronę, i wstawiam kreskę wszędzie tam, gdzie nie mogę zweryfikować liczby. TwinPhone wspiera ten serwis, dlatego oceniam go według tych samych kryteriów co każdą inną aplikację i podaję jego słabe strony obok mocnych.

Gladstone w Trustpilot (otwiera się w nowej karcie)

Sprawdzono i zaktualizowano · Następny przegląd: styczeń 2027 · · Metodologia